Wrzodziejące zapalenie okrężnicy - Akademia naturopatii

Wrzodziejące zapalenie okrężnicy

Wrzodziejące zapalenie okrężnicy

Bezdyskusyjnie jest to uciążliwa dolegliwość. Na dodatek leczona zgodnie z protokołem medycznym, jedynie na samym początku choroby daje jakieś szanse, że niektórych pacjentów uda się wyleczyć – później jest to już działanie zapobiegawcze.

Tak jak przy innych chorobach autoimmunologicznych, tak i w tym przypadku układ odpornościowy atakuje komórki, tym razem jelit i florę bakteryjną.
Aby jelita były zdrowe, musi zostać zachowana równowaga pomiędzy grzybami i bakteriami oraz pomiędzy samymi bakteriami: „dobrych” powinno być około 85% w stosunku do 15% „złych”. Spośród 15% „złych” w zdrowych jelitach aż 40% zajmuje candida. Wyobraź sobie, jaki wpływ na zdrowie jelit ma niekończąca się eliminacja candidy z organizmu…

Przy takiej chorobie czekają cię długie miesiące leczenia w sposób naturalny, jest jednak możliwe całkowite wyleczenie. W tym czasie musisz wyeliminować jakąkolwiek przetworzoną żywność, w tym wszelkiego rodzaju chipsy, ciasteczka, pizzę, gluten, gotową żywność itd. Dodatkowo trzeba całkowicie wyeliminować cukier, gdyż odżywia on niekorzystne dla nas bakterie. Bez problemu można go zastąpić np. stewią.

O tym, w jaki sposób zająć się jelitami, pisałem w artykule opublikowanym w „Żyj Naturalnie”.

Należy spożywać gotowany i lekko podgotowany pokarm i zielone części warzyw, jeżeli jelita to zaakceptują. Gdy nie tolerują surowych warzyw, można spożywać soki warzywne, które mają działanie łagodzące i lecznicze na żołądek oraz jelita.

Należy pamiętać o witaminie E, która, jak wykazano podczas badań klinicznych na zwierzętach, znacząco zmniejsza stan zapalny. Kupuj pełną witaminę E, zawierającą 8 frakcji, gdyż ma ona najlepsze działanie. Szpinak, szparagi, czerwony pieprz, awokado, nasiona słonecznika czy migdały zawierają duże ilości tego związku, możesz więc wybrać, w jaki sposób chcesz ją dostarczyć do organizmu.

Pomocna też będzie witamina A, która działa silnie przeciwzapalnie – znajdziesz ją w marchewce, morelach, słodkich ziemniakach, jarmużu.
Korzystne działanie wykazuje też czarna jagoda (borówka czarna). Działa fenomenalnie na wszelkie problemy jelitowe, w tym silnie antynowotworowo.

Istnieje również wiele ziół z ośrodkiem działania w jelitach, ale zanim je zastosujesz, musisz zajrzeć do podręcznika medycyny chińskiej, byś wiedział, jak je bezpiecznie spożywać. Np. jednym z nich jest indygo naturalne czyli qing dai, jedno z głównych ziół stosowanych w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita.

Na koniec pamiętaj o naszej starej dobrej mięcie, która reguluje funkcjonowanie układu pokarmowego i może stanowić brakujący element w powrocie do zdrowia.Nie zapomnij jednak o tym, że skoro wrzodziejące zapalenie jelita jest wynikiem toczącego się procesu autoimmunologicznego, to w pierwszym rzędzie należy się zająć wyregulowaniem organizmu, a nie skupiać się wyłącznie na walce z efektami. Krótko mówiąc, należy zastosować leczenie przyczynowo-skutkowe, a nie jedynie objawowe.

Ryszard Grzebyk