22 grudnia 2019

Czy witamina B3 może zwiększyć ryzyko ataku serca?

Pytanie wydaje się retoryczne, gdyż wszyscy wiedzą, że witamina B3 jest bardzo ważną witaminą dla układu krążenia i nie tylko: wzmacnia serce, zmniejsza ryzyko wylewu, podnosi poziom „dobrego” cholesterolu, a obniża „złego”.

Jednak badanie kliniczne opublikowane w „New England Journal of Medicine” sugeruje, że stosowanie niacyny razem ze statynami może mieć bardzo poważne efekty uboczne, prowadząc nawet do śmierci. Na dodatek równoczesne stosowanie jednego i drugiego związku, nie zmniejsza ryzyka ataku serca czy wylewu.

Zawsze mówię swoim pacjentom, że aby naturalne leczenie było bezpieczne, należy je stosować jako jedyną terapię i nie wolno go mieszać z chemią.

Część pacjentów uważa, że jeżeli odstawi chemiczne tabletki, to umrze, i na swoją odpowiedzialność stosują oni jedno, i drugie leczenie równocześnie. Oczywiście żeby się zabezpieczyć, dodaję, że należy to skonsultować z lekarzem, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że w Polsce prawdopodobnie nie ma lekarza, który znałby się w wystarczającym stopniu na kontrreakcji leków i naturalnych substancji.
Powód jest prosty: NIE są tego uczeni na studiach. Skoro nie są uczeni, to się nie znają, a skoro wiem, że się nie znają, to z bólem serca mówię pacjentom o tym, by skonsultowali się z lekarzem… Jeślibym tak nie powiedział, a wystąpiłyby jakieś powikłania, mógłbym mieć niemały problem.

Jeżeli decydujesz się na leczenie naturalne i chemiczne równocześnie, to i tak pamiętaj, że najlepiej stosować tylko jeden typ leczenia. Zapytaj też farmaceutę najlepiej z otwartym umysłem (nie jakiegoś prochemicznego ignoranta), czy nie ma przeciwwskazań. Oni do tego są o wiele lepiej przygotowani niż lekarze!

Najważniejsze, byś był uważny i obserwował swój organizm

Gdy cokolwiek będzie odbiegać od normy, natychmiast zaprzestań stosowania tych środków, do których jesteś mniej przekonany. Pamiętaj też, że w takim przypadku należy szybko wypłukać toksyczne związki; jeżeli nie jest to ciężkie zatrucie, dobrze się tu sprawdza wypicie 2–4 litrów zimnej wody oraz mocnej herbaty ze świeżego imbiru.

Wracając do witaminy B3 – we wspomnianych badaniach wszyscy pacjenci mieli schorzenia sercowo-naczyniowe i brali statyny. Podzielono ich na dwie grupy: jednej z nich podano poza statynami witaminę B3 i lek laropiprant, który zmniejsza uderzenia gorąca powodowane witaminą B3, druga grupa przyjmowała statyny wraz z placebo.
Liczba ataków serca i wylewów w obu grupach była bardzo podobna, ale w grupie biorącej B3 występowało więcej przypadków zgonów i działań niepożądanych, takich jak nasilenie krwawienia, problemy jelitowe, trudniejsza kontrola cukru u cukrzyków, rozwój cukrzycy u tych, którzy jej wcześniej nie mieli, schorzenia wątroby i wzrost infekcji. Badanie wykazało, że to prawdopodobnie konrreakcja leku laropiprant z witaminą B3 i statynami wywołuje takie zagrożenie.

Jak zapewne wiesz, samo stosowanie statyn jest wysoko niebezpieczne, co zostało udowodnione w wielu badaniach, a jak się okazało w połączeniu z niacyną to ryzyko jeszcze wzrasta.

Gdyby jednak na podstawie tego badania klinicznego artykuł napisał lekarz uważający, że chemiczne leczenie jest najlepsze, a naturalne to szamaństwo, na pewno próbowałby cię przekonać, że witamina B3 jest wybitnie niebezpieczna, a leki są nieszkodliwe…
Dlatego, tak ważne jest byś nauczył się być krytyczny dla napływających informacji.

Darmowe studium zdrowia

Pełny komfort kształcenia się we własnym domu w wybranym czasie. Prześlij go swoim znajomym! Wystarczy podać swój adres email. Zapisz się już teraz!

  Zapisując się na newsletter akceptujesz nasz regulamin, politykę ochrony danych osobowych oraz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych w celu rozsyłania newslettera.

  Wesprzyj naszą fundację i otrzymaj książkę “Kiedy lekarz zawiedzie”

  Nasza Fundacja utrzymuje się m.in., z datków osób podobnie myślących jak my i chcących nam pomóc, dlatego staramy się w ramach podziękowań i propagowania wiedzy o medycynie naturalnej szerzyć ją jak to tylko możliwe.

  Wybierz kwotę wsparcia
  Chcesz nas wesprzeć inną kwotą?
  Możesz to zrobić wpłacając na nasze konto bankowe dowolną ilość. Ważne, w tytule koniecznie wpisz “Darowizna” inaczej wpłata zostanie zwrócona.
  Bank Santander: Fundacja Academy of Natural Health
  Numer konta
  83109027500000000137495007
  IBAN
  PL83109027500000000137495007
  SWIFT/Bic – WBKPPLPP

  Może Cię również zainteresować

  Związek demencji starczej z syndromem metabolicznym

  Wydawałoby się że wzrost „oponki” nie powinien mieć żadnego wpływu

  Przeciwzapalne działanie czereśni

  Jeżeli stosujesz środki przeciwzapalne, jak aspiryna czy ibuprofen, to powinieneś

  Bezpieczeństwo dożylnego podawania witaminy C.

  Zanim dojdę do sedna, powiem kilka słów o witaminie C.

  Shopping Cart