22 grudnia 2019

Stres a nadwaga

Stres a nadwaga, jeżeli próbujesz zrzucić nadwagę, być może zauważyłeś, że gdy stresujesz się tym faktem, trudniej to osiągnąć. Mechanizm ten jest dość prosty…

Przytyłeś, więc się tym stresujesz, próbujesz różnych diet i stresujesz się jeszcze bardziej że jakoś nie specjalnie to działa.
A im bardziej się stresujesz, tym trudniej zmniejszyć wagę.

Powodem może być też to, że być może próbujesz złagodzić stres nadmiernym jedzeniem, alkoholem czy siedzeniem, by w spokoju odreagować. Każda z tych czynności dodatkowo przyczynia się bezpośrednio do wzrostu wagi.

Dzieje się tak dlatego, że podczas stresu nadnercza uwalniają większą ilość kortyzolu, co ma bezpośredni wpływ na podniesienie poziomu insuliny, a tym samym na wzrost wagi.
To mechanizm, który pomaga nam przetrwać w sytuacjach wysoko stresogennych i jest korzystny, pod warunkiem że trwają one krótko. Praktycznie każdy chroniczny stres powoduje utrzymanie się podwyższonego poziomu insuliny i chronicznego odkładania zapasów tłuszczu, który jest przeznaczony do szybkiego spalania, by uzyskać dodatkową ilość energii potrzebnej w sytuacjach stresowych.

Dopóty, dopóki nie przerwiesz tego cyklu, nie będziesz mógł zrzucić wagi.

Jest wiele sposobów na kontrolę stresu. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że tak naprawdę wielką część codziennego stresu można wyeliminować tylko poprzez zmianę swojego nastawienia do danej sytuacji, czyli spojrzenie na nią z dystansu.

Gdy już jesteś bardzo spięty, to na pewno przydadzą ci się masaż, techniki powięziowe, osteoakupunktura, osteopatia czy klawiterapia. Po rozluźnieniu tych napięć poczujesz się o wiele lepiej, ale „rozpędzony” system uwalniania kortyzolu jest nadal nadwrażliwy i należy go uspokoić odpowiednim ziołem, tzw. adaptogenem. Jednym z nich jest Ashwagandha, która redukuje poziom kortyzolu o prawie 28%; oczywiście nie jest jedynym ziołem o takim działaniu.

Można, i tak najlepiej robić, dobierać zioła indywidualnie do objawów i przyczyn. Jeżeli tego nie potrafisz, to możesz zastosować gotową mieszankę, która najprawdopodobniej również Ci pomoże. Takie kombinacje łatwo znaleźć w każdym sklepie zielarskim.

Darmowe studium zdrowia

Pełny komfort kształcenia się we własnym domu w wybranym czasie. Prześlij go swoim znajomym! Wystarczy podać swój adres email. Zapisz się już teraz!

  Zapisując się na newsletter akceptujesz nasz regulamin, politykę ochrony danych osobowych oraz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych w celu rozsyłania newslettera.

  Wesprzyj naszą fundację i otrzymaj książkę “Kiedy lekarz zawiedzie”

  Nasza Fundacja utrzymuje się m.in., z datków osób podobnie myślących jak my i chcących nam pomóc, dlatego staramy się w ramach podziękowań i propagowania wiedzy o medycynie naturalnej szerzyć ją jak to tylko możliwe.

  Wybierz kwotę wsparcia
  Chcesz nas wesprzeć inną kwotą?
  Możesz to zrobić wpłacając na nasze konto bankowe dowolną ilość. Ważne, w tytule koniecznie wpisz “Darowizna” inaczej wpłata zostanie zwrócona.
  Bank Santander: Fundacja Academy of Natural Health
  Numer konta
  83109027500000000137495007
  IBAN
  PL83109027500000000137495007
  SWIFT/Bic – WBKPPLPP

  Może Cię również zainteresować

  Związek demencji starczej z syndromem metabolicznym

  Wydawałoby się że wzrost „oponki” nie powinien mieć żadnego wpływu

  Przeciwzapalne działanie czereśni

  Jeżeli stosujesz środki przeciwzapalne, jak aspiryna czy ibuprofen, to powinieneś

  Bezpieczeństwo dożylnego podawania witaminy C.

  Zanim dojdę do sedna, powiem kilka słów o witaminie C.

  Shopping Cart